Klubbmästerskapet 2011
Restad Gård Vänersborg 5 juni 2011
Domare: Philip Behan, Irland


BIS-valp och BIM-valp


Valpklass hanar

Valpklass hanar 6-9 mån
Conneseur’s Black Damy SE11913/2011 född 2010-12-04 svart långhår e Nin-T’Sun Xinong S23662/2007 u Conneseur’s Letizia S51382/2008 Uppf Claes Bergström, Örebro Äg Kirsten Secher, Ugglarp
3 valpkl

Conneseur’s Black Kenickie SE11914/2011 född 2010-12-04 svart långhår e Nin-T’Sun Xinong S23662/2007 u Conneseur’s Letizia S51382/2008 Uppf Claes Bergström, Örebro Äg Kristina Johansson, Källby
2 valpkl

Fuzzy Bear’s Lion Like Leonard SE65213/2010 född 2010-10-20 svart långhår e Ch Fun-Hai’s Åtråvärda Bobbo S56370/2001 u Ch C’Hengtus Love’s Heidi S13199/2005 Uppf Ewa Nilsson, Fjälkinge Äg Ulf Haagerup, Särö
1 valpkl, HP, BIM-valp


Valpklass tikar

Valpklass tikar 6-9 mån
Conneseur’s Black Blanche SE11916/2011 född 2010-12-04 svart långhår e Nin-T’Sun Xinong S23662/2007 u Conneseur’s Letizia S51382/2008 Uppf Claes Bergström, Örebro Äg Claes Bergström, Örebro

1 valpkl, HP, BIS-valp

Conneseur’s Isolde SE63911/2010 född 2010-10-16 röd långhår e Conneseur’s Donricardo S49885/2004 u Sihn-Jin’s Victoria S17987/2008 Uppf Claes Bergström, Örebro Äg Ulrika Allvar, Särö
3 valpkl

Conneseur’s Lady Liquorice SE11915/2011 född 2010-12-04 svart långhår e Nin-T’Sun Xinong S23662/2007 u Conneseur’s Letizia S51382/2008 Uppf Claes Bergström, Örebro Äg Mia Thenander, Svenljunga
2 valpkl, HP

Densol’s Star Alice In Wonderland SE64168/2010 född 2010-11-03 röd långhår e Ch Almogårdens Milenium’s Amadeus S12070/2002 u Sihn-Jin’s Chow Yosefa S54420/2009 Uppf Solweig Jansson Olsén, Märsta Äg Åse-Lill Rosberg, Glimåkra
4 valpkl

Fuzzy Bear’s Lovely Miss Li SE65214/2010 född 2010-10-20 svart långhår e Ch Fun-Hai’s Åtråvärda Bobbo S56370/2001 u Ch C’Hengtus Love’s Heidi S13199/2005 Uppf Ewa Nilsson, Fjälkinge Äg Johan Lundin, Göteborg
oplacerad valpkl

Juniorklass hanar 9-18 mån
Fun-Hai’s Teddy SE29926/2010 född 2010-03-19 röd långhår e Ch Fun-Hai’s Creme Falcor S41250/2006 u Fuh-Thu-Chow’s Karoline S11451/2008 Uppf Kerstin Andersson, Borlänge Äg Yvonne Ekman & Sven-Eric Gelinder, Uppsala

Deltog ej

Ming-Bear Midsummer Golden Boy SE52030/2010 född 2010-06-24 röd långhår e Ming-Bear Antique Bouquet S43154/2001 u Ming-Bear Yes Sir I Can Boogie S52357/2006 Uppf Birgitta Langborg, Åby Äg Kirsten Secher, Ugglarp
Excellent 2

Sherae The Eminent Rising Son DK01243/2011 född 2010-08-05 röd långhår e Ch Sherae The Rizing Son ANKC 6100028491 u Ch Sherae The Red Eminence ANKC 6100037492 Uppf Shirley Chinnery, Australien Äg Inge Lise Jensen, Danmark
Excellent 1, CK, r-cert

Öppen klass hanar
Piuk Chow Pleasing Cream Pal S61564/2008 född 2008-08-19 creme långhår e Ch Pei Fang Midnight Massarati Man DK10592/2004 u Simauta Dess Cream Surprise Of Russia DK04023/2005 Uppf Susanne och Michael Lunau, Danmark Äg Ulla Wigren, Ljungby

Excellent 1, CK, 3-bhkl, cert, CHAMPIONAT


Championklass hanar

Championklass hanar
Simauta Dess Spearmint S15317/2009 född 2008-01-25 creme långhår e Ch Simauta Dess Can Hook RKF1639569 u Ch Simauta Dess Bikini RKF1457053 Uppf Alena Elyutina, Ryssland Äg Claes Bergström, Örebro

Excellent 3, CK, 4-bhkl

DK V-10 Nord UCh SE V-10 Di Ka Tchou Zung Tzung Le S14976/2009 född 2008-06-29 röd långhår e Ch Pei Fang Midnight Zeb S12206/2003 u Ch Ai Bu Shi Shou Zung Tzung Le VDHACC21163 Uppf Daniela Söhl, Tyskland Äg Linda Johansson, Säter
Excellent 1, CK, 1-bhkl, Bäst i motsatt kön

SE UCh Eliksiirin Willi Wiikinki S13725/2008 född 2007-11-07 röd långhår e Ch Fullmoon Del Fiume Giallo FIN43686/02 u Rill Of The China’s Joy FIN22044/06 Uppf Anne Launonen, Finland Äg Lene Shila Hedengran, Enköping
Excellent 2, CK, 2-bhkl

SE UCh Fun-Hai’s Flisen S41249/2006 född 2006-05-02 röd långhår e Ch Pei Fang J W Canadia Night N04948/00 u Sweet Bear’s Klarabella S13201/2002 Uppf Kerstin Andersson, Borlänge Äg Neta Olsson, Varekil
Deltog ej

SE UCh Fun-Hai’s Lillen S39443/2005 född 2005-05-03 svart långhår e Ch Pei Fang J W Canadia Night N04948/00 u Sweet Bear’s Klarabella S13201/2002 Uppf Kerstin Andersson, Borlänge Äg Neta Olsson, Varekil
Deltog ej

US Ch Rio’s Yabba Dabba Doo SE26058/2011 född 2006-01-14 röd långhår e Ch Sanders Code-Red AKCNP05595001 u Ch Rio’s Madison Avenue AKCNP05075901 Uppf Nancy Maynard och Amy Young, USA Äg John A Lafleur Jr. och Ingwor Carlborg, Oskarström
Very Good

Juniorklass tikar 9-18 mån
Nin-T’Sun An-Mo SE30255/2010 född 2010-03-01 creme långhår e Ch Nin-T’Sun Valde De La Creme DK13459/2006 u Rossy White Nessy DK00347/2006 Uppf Ninna och Per Hansen och M Køpke, Danmark Äg Åse-Lill Rosberg, Glimåkra
Excellent 3

Sakumas She’s Super Sweet DK15505/2010 född 2010-08-04 röd långhår e Ch Orinell’s Ego Trip DK21188/2007 u Piuk Chow Pretty Precious 01498/2003 Uppf Merete och Cathrine Kvetny, Danmark Äg Connie Tolstrup, Danmark
Excellent 4

Sherae Lenes Eminent Empress SE61361/2010 född 2010-08-05 röd långhår e Ch Sherae The Rizing Son ANKC 6100028491 u Ch Sherae The Red Eminence ANKC 6100037492 Uppf Shirley Chinnery, Australien Äg Lene Shila Hedengran, Enköping
Excellent 2, CK

Vriaslättens Unique Rouge SE35270/2010 född 2010-04-30 röd långhår e Ch Vriaslättens Stor Po S62292/2003 u Minillas Chan-Elle S37416/2007 Uppf Eva-Lena Lindgren, Västerås Äg Eva-Lena Lindgren, Västerås
Excellent 1, CK, 4-btkl, r-cert

Unghundsklass tikar 15-24 mån
Conneseur’s Sweet Geisha S64324/2009 född 2009-10-13 röd långhår e Ch Amcho Shadow Of Buddha S12516/98 u Sihn-Jin’s Victoria S17987/2008 Uppf Claes Bergström, Örebro Äg Kirsten Secher, Ugglarp

Excellent 2

Gurkans Klackarna I Taket SE12108/2010 född 2009-12-03 röd korthår e Mini-Torpets Frej S18532/2004 u Ch Gurkans Äss I Rockärmen S60889/2003 Uppf Jessica Björling Brännlund, Härnösand Äg Jessica Björling Brännlund, Härnösand
Deltog ej

Long Feng Ah Kum S67231/2009 född 2009-10-31 svart långhår e Ch Follower Del Fiume Giallo LOI02103133 u Ch Piuk Chow Missies Victoria Princess S15989/2007 Uppf Lene Shila Hedengran, Enköping Äg Lene Shila Hedengran, Enköping
Excellent 1, CK, 3-btkl, cert

Öppen klass tikar
Conneseur’s Laura Bellmuso S51385/2008 född 2008-06-11 fawn långhår e Incipit Ursus S12577/2004 u Conneseur’s Ayla S66173/2005 Uppf Claes Bergström, Örebro Äg Marie Franzén Rydberg, Örebro

Excellent 3

Conneseur’s Regina Rossa S39010/2009 född 2009-04-29 röd långhår e Ch Pei Fang Red Hot Simson S12540/2002 u Conneseur’s Donnachiara S49889/2004 Uppf Claes Bergström, Örebro Äg Christina Windh, Sköllersta
Excellent 2, CK

Conneseur’s Rossina Rossa S39011/2009 född 2009-04-29 röd långhår e Ch Pei Fang Red Hot Simson S12540/2002 u Conneseur’s Donnachiara S49889/2004 Uppf Claes Bergström, Örebro Äg Claes Bergström, Örebro
Excellent 1, CK

Fuh-Thu-Chow’s Karoline S11451/2008 född 2007-10-17 svart långhår e Ch Bei-Wei Botai DK00813/2006 u Fuh-Thu-Chow’s Elenora DK19375/2002 Uppf Tove och Niels Larsen, Danmark Äg Kerstin Andersson, Borlänge
Deltog ej

Fun-Hai’s Fannie S44864/2007 född 2007-05-22 creme långhår e Ch Amcho Shadow Of Buddha S12516/98 u Sweet Bear’s Klarabella S13201/2002 Uppf Kerstin Andersson, Borlänge Äg Kerstin Andersson, Borlänge
Excellent 4

Noble Escort’s Miss M Hot’n Sweet S69785/2008 född 2008-11-06 svart långhår e Sweet Bear’s Ludwig At Granthown S13207/2002 u Tulip Crem Husaruvka S25324/2007 Uppf Marianne Green, Branstorp Äg Irene Olsson, Lidköping
Excellent

Sihn-Jin’s Victoria S17987/2008 född 2007-08-27 röd långhår e Ch Harry Of Chow Dream VDH/ACC21663 u Ch China Young’s Zonora In Black S11031/2003 Uppf Aase Solvik Nilssen, Norge Äg Claes Bergström, Örebro
Excellent


Championklass tikar

Championklass tikar
WJW-09 GBCh Nord UCh KBHV-09 DEBDSG10 DEROSG10 Bao-Fang’s Fen-Hong-Se Nu Shi DK20601/2008 född 2008-09-29 röd långhår e Ch Orinell’s Ego Trip DK21188/2007 u Piuk Chow Pleasant Qtie Queen DK19007/2003 Uppf Abbelone Perlblad, Danmark Äg Michael & Susanne Lunau, Danmark

Excellent 1, CK, 1-btkl, Bäst i rasen, KLUBBMÄSTARE

Nord JV-07 SE UCh Fuzzy Bear’s Day By Day Zelma S21577/2007 född 2007-02-02 svart långhår e Ch Fun-Hai’s Åtråvärda Bobbo S56370/2001 u Ch Themsens Cinzano S44959/2002 Uppf Ewa Nilsson, Fjälkinge Äg Marie Franzén Rydberg, Örebro
Excellent 2, CK, 2-btkl

SE UCh Gurkans Hör Och Häpna S14282/2008 född 2007-12-18 röd korthår e Mini-Torpets Frej S18532/2004 u Ch Gurkans En Krydda I Tillvaron S18757/2002 Uppf Jessica Björling Brännlund, Härnösand Äg Jessica Björling Brännlund, Härnösand
Excellent 4, CK

SE UCh NO UCh SE V-10 WW-10 Pei Fang Penny Lane At Sherae S20150/2009 född 2008-10-25 röd långhår e Bon Triumph Magic Multi Music RKF1702235 u Ch Pei Fang Creme De La Creme N25070/04 Uppf Marianne och Brynjar Holmli, Norge Äg Lene Shila Hedengran, Enköping
Excellent 3, CK

Veteranklass tikar
SE UCh SE V-05 Gurkans En Krydda I Tillvaron S18757/2002 född 2002-02-01 röd korthår e Ch Pei Fang Millenium N23658/99 u Gurkans Rött Är Sött S41037/98 Uppf Jessica Björling Brännlund, Härnösand Äg Jessica Björling Brännlund, Härnösand

Excellent 1, Bästa veteran


Uppfödargrupp Conneseur's kennel

Uppfödarklass
Conneseur's kennel Uppf Claes Bergström, Örebro

Hederspris, Bästa grupp


Klubbmästare, BIR
MultiCh Bao-Fang's Fen-Hong-Se Nu Shi
Bästa tik-2
SE UCh NordJV-07 Fuzzy Bear’s Day By Day Zelma
Bästa tik-3, cert
Long Feng Ah Kum
Bästa tik-4, r-cert
Vriaslättens Unique Rouge
Bäst i motsatt kön
Nord UCh DK V-10 SE V-10 Di Ka Tchou Zung Tzung Le
Bästa hane-2
SE UCh Eliksiirin Willi Wiikinki
Bästa hane-3, cert, championat
SE UCh Piuk Chow Pleasing Cream Pal
Bästa hane-4
SE UCh Simauta Dess Spearmint
© Chow Chow Ringen 1999-2009 | Design: Jessling Original & Layout | Optimerad för skärmupplösning 1024 x 768 pixlar | Webmaster