Klubbmästerskapet 2012
Norrköping 3 juni 2012
Domare: Chris Clucas, Storbritannien

Valpklass 4-6 mån hanar
Ming-Bear Black Cadillac SE13734/2012 f 2011-12-12 svart långhår e Ming-Bear Antique Bouquet S43154/2001 u Ming-Bear Yes Sir I Can Boogie S52357/2006 Uppf Birgitta Langborg, Åby Äg Annelie Lundell, Ösmo
1 valpkl


BIR/BIS-valp och BIM-valp

Valpklass 6-9 mån hanar
Commitment’s Only The Brave SE60406/2011 f 2011-10-25 svart korthår e SE UCh Rappabacken Baishan S64405/2008 u Black Gadget Of The Royal Club S67640/2007 Uppf Anna-Lena Karlsson, Nyhammar Äg Carina Remsöbo, Ockelbo
3 valpkl, HP

Nadjasbrat Hot Casanova SE61561/2011 f 2011-10-23 röd långhår e Almogårdens Milenium’s Amadeus S12070/2002 u Beleza SE12563/2010 Uppf Katarina Hansen, Järna Äg Solweig Jansson Olsén, Vansbro
2 valpkl, HP

Nickelodeons Flying Dutchman SE59379/2011 f 2011-10-04 blå långhår e Medis Drim Fabian SE47136/2010 u SE UCh Pei Fang Midnight Ventura S47674/2006 Uppf Carina och Jan Remsöbo, Ockelbo Äg Annie Karlsson, Handen
1 valpkl, HP, BIR-valp, BIS-valp

Valpklass 6-9 mån tikar
Conneseur’s Black Zasha SE59377/2011 f 2011-10-04 svart långhår e SE UCh Eliksiirin Willi Wiikinki S13725/2008 u SE UCh Orinell’s Eternal Flame S17988/2008 Uppf Claes Bergström, Örebro Äg Claes Bergström/Adrian Bergdahl, Örebro
1 valpkl, HP, BIM-valp

Conneseur’s Black Zorba SE59374/2011 f 2011-10-04 svart långhår e SE UCh Eliksiirin Willi Wiikinki S13725/2008 u SE UCh Orinell’s Eternal Flame S17988/2008 Uppf Claes Bergström, Örebro Äg Kirsten Secher/Claes Bergström, Ugglarp
3 valpkl, HP

Nickelodeons Blueberry Muffin SE58245/2011 f 2011-09-24 blå långhår e Tight In Blue Jeans Of The Royal Club S18943/2009 u Chowhill’s She’s A Man Eater S65779/2008 Uppf Carina och Jan Remsöbo, Ockelbo Äg Monika Karlsson, Hedesunda
4 valpkl, HP

Nickelodeons New Kid In Town SE58244/2011 f 2011-09-24 fawn korthår e Tight In Blue Jeans Of The Royal Club S18943/2009 u Chowhill’s She’s A Man Eater S65779/2008 Uppf Carina och Jan Remsöbo, Ockelbo Äg Carina Remsöbo, Ockelbo
2 valpkl, HP

Juniorklass hanar
Nord JV-11 Bidachows Amazing Armani DK01883/2011 f 2011-01-11 svart långhår e Nord UCh Orinell’s Ego Trip DK21188/2007 u DK UCh SE UCh Bidachows Irresistible Igucci DK22058/2005 Uppf Birgit Dammann, Danmark Susanne Dammann, Danmark
Excellent 3, CK

Imperial Dreams Of Coeur De Lion SE53880/2011 f 2011-08-31 creme långhår e Imperial Dream Of Black Ninja SE26059/2011 u Majesty’s Perfect Desert Harmony SE26057/2011 Uppf John LaFleur, Oskarström Äg Kirsten Secher, Ugglarp
Very Good 4

Lo’Zoms Keep On Cruising SE22905/2011 f 2011-03-02 röd korthår e Ming-Bear Antique Bouquet S43154/2001 u Minillas Di-Vah S41460/2008 Uppf Åse Helland, Sorunda Äg Åse Helland, Sorunda
Excellent 2, CK

Long Feng Captain Jack Sparrow SE40317/2011 f 2011-05-06 svart långhår e US Ch Chowmania Cherie’s Cinnemax AKCNM94128402 u C.I.B Nord UCh Piuk Chow Missies Victoria Princess S15989/2007 Uppf Lene Shila Hedengran, Enköping Äg Lene Shila Hedengran, Enköping
Excellent 1, CK, 2-bhkl, cert, Bästa junior

Unghundsklass hanar
Bidachows Amazing Avitchi SE20053/2011 f 2011-01-11 röd långhår e Nord UCh Orinell’s Ego Trip DK21188/2007 u DK UCh SE UCh Bidachows Irresistible Igucci DK22058/2005 Uppf Birgit Dammann, Danmark Äg Elvy Åberg, Ockelbo
Excellent 1, CK, 4-bhkl

Conneseur’s Figaro SE63910/2010 f 2010-10-16 röd långhår e Conneseur’s Donricardo S49885/2004 u Sihn-Jin’s Victoria S17987/2008 Uppf Claes Bergström, Örebro Äg Daniel Svedberg, Helsingborg
Excellent 3

Conneseur’s Tristan SE63909/2010 f 2010-10-16 röd långhår e Conneseur’s Donricardo S49885/2004 u Sihn-Jin’s Victoria S17987/2008 Uppf Claes Bergström, Örebro Äg Martin Grenhage, Arvika
Deltog ej

Leiron Armstrong SE67147/2010 f 2010-11-13 röd långhår e SE UCh Eliksiirin Willi Wiikinki S13725/2008 u Incipit Sara S44210/2008 Uppf Maria Robén, Enköping Äg Linda Dogan Sahi, Enköping
Deltog ej

Ming-Bear Midsummer Golden Boy SE52030/2010 f 2010-06-24 röd långhår e Ming-Bear Antique Bouquet S43154/2001 u Ming-Bear Yes Sir I Can Boogie S52357/2006 Uppf Birgitta Langborg, Åby Äg Kirsten Secher, Ugglarp
Excellent 4

Minillas Fjor-Dorh SE47200/2010 f 2010-06-15 röd långhår e C.I.B Nord UCh Pei Fang Absolute Music S16217/2009 u Sumsai Silver Rose S22887/2008 Uppf Margaretha Nilsson, Hammenhög Äg José Martin, Årsta
Excellent 2, CK

Öppen klass hanar
Chowhill’s Hey I Wanna B A Rockstar S65678/2009 f 2009-10-23 blå korthår e Gurkans Med Glimten I Ögat S11033/2007 u Chowhill’s Mean Woman Blues S63107/2007 Uppf Monika Karlsson, Hedesunda Äg Angela Andersson Ljunggren, Blidö

Deltog ej

Fun-Hai’s Teddy SE29926/2010 f 2010-03-19 röd långhår e SE UCh Fun-Hai’s Creme Falcor S41250/2006 u Fuh-Thu-Chow’s Karoline S11451/2008 Uppf Kerstin Andersson, Borlänge Äg Yvonne Ekman, Uppsala
Very Good 3

Medis Drim Fabian SE47136/2010 f 2009-12-17 creme långhår e RU Ch Dgulideil Ts-Cacib Show RKF1817951 u RU Ch Medis Drim Snowflake RKF2130908 Uppf Marina Dronova, Ryssland Äg Monika Karlsson/Carina Remsöbo, Hedesunda
Excellent 1, CK, 3-bhkl, reserv-cert

Minillas El-Whis S25499/2009 f 2009-03-13 svart långhår e SE UCh VDH Ch Bei-Wei Botai DK00813/2006 u Nallelaakson Satu-Prinsessa S15048/2007 Uppf Margaretha Nilsson, Hammenhög Äg Angela Andersson Ljunggren, Blidö
Deltog ej

Simauta Dess Nubuk SE35455/2011 f 2010-02-25 svart långhår e RU Ch Simauta Dess Cosmos RKF2268125 u FI UCh RU Ch Orinell’s Dream Deligth RKF2049912 Uppf Alena Elyutina, Ryssland Äg Maria Robén, Enköping
Deltog ej

Stagebo’s X-Man SE55179/2011 f 2008-11-28 svart långhår e Nord UCh Orinell’s Ego Trip DK21188/2007 u Stagebo’s Strawberry Fields Forever DK21191/2005 Uppf Michael Stagebo, Danmark Äg Solweig Jansson Olsén, Vansbro
Excellent 2, CK

Championklass hanar
C.I.B DK V-10 Nord UCh Nord V-11 SE V-10 SE V-11 Di Ka Tchou Zung Tzung Le S14976/2009 f 2008-06-29 röd långhår e SE UCh DK UCh Pei Fang Midnight Zeb S12206/2003 u DE&VDH Ch SE UCh Ai Bu Shi Shou Zung Tzung Le VDHACC21163 Uppf Daniela Söhl, Tyskland Äg Linda Johansson, Säter
Excellent 1, CK, 1-bhkl, Bäst i Rasen, KLUBBMÄSTARE

SE UCh Fun-Hai’s Flisen S41249/2006 f 2006-05-02 röd långhår e SE UCh Pei Fang J W Canadia Night N04948/00 u Sweet Bear’s Klarabella S13201/2002 Uppf Kerstin Andersson, Borlänge Äg Neta Olsson, Varekil
Excellent 2, CK

Incipit Lionheart SE47613/2010 f 2010-02-15 röd långhår e MultiCh Wiski Blek Djalo LSVKCC1218/07 u NO UCh SE UCh Incipit Guess Why N07810/08 Uppf Stella Sörlie, Norge Äg Claes Bergström, Örebro
Excellent 4, CK

SE UCh Nin-T’Sun Xinong S23662/2007 f 2007-01-06 svart långhår e MultiCh Pei Fang Norwegian Creme DK13929/2003 u Nin-T’Sun Oline DK21152/2002 Uppf Ninna och Per Hansen och Monica Köpke, Danmark Äg Margaretha Ronnerfors, Björklinge
Excellent 3, CK

Pei Fang Iceman In Rolls Royce S14066/2005 f 2004-11-06 creme långhår e SE UCh NO UCh Pei Fang Creme Noddi N00252/03 Nord UCh FI UCh Pei Fang Fight The Future N23333/01 Uppf Marianne och Brynjar Holmli, Norge Äg Solweig Jansson Olsén, Vansbro
Excellent

SE UCh Piuk Chow Pleasing Cream Pal S61564/2008 f 2008-08-19 creme långhår e Int & Nord UCh Pei Fang Midnight Massarati Man DK10592/2004 u Simauta Dess Cream Surprise Of Russia DK04023/2005 Uppf Michael och Susanne Lunau, Danmark Äg Ulla Wigren, Ljungby
Deltog ej

Unghundsklass tikar
Chowhill’s Hot N Cold SE66570/2010 f 2010-11-09 creme korthår e Nickelodeons Unexpected Occurence S36962/2007 SE UCh FI UCh Nickelodeons Lady Galadriel Of Lori S63610/2003 Uppf Monika Karlsson, Hedesunda Äg Monika Karlsson, Hedesunda
Excellent 3, CK

Conneseur’s Julia SE63913/2010 f 2010-10-16 röd långhår e Conneseur’s Donricardo S49885/2004 u Sihn-Jin’s Victoria S17987/2008 Uppf Claes Bergström, Örebro Äg Claes Bergström, Örebro
Excellent 4

Conneseur’s Lady Liquorice SE11915/2011 f 2010-12-04 svart långhår e SE UCh Nin-T’Sun Xinong S23662/2007 u Conneseur’s Letizia S51382/2008 Uppf Claes Bergström, Örebro Äg Mia Thenander, Svenljunga
Excellent 2, CK

Nord JV-11 Densol’s Star Amor Cherie’s Love SE64167/2010 f 2010-11-03 röd långhår e SE UCh FI UCh Almogårdens Milenium’s Amadeus S12070/2002 u Sihn-Jin’s Chow Yosefa S54420/2009 Uppf Solweig jansson Olsén, Vansbro Äg Solweig Jansson Olsén, Vansbro
Excellent 1, CK, 1-btkl, cert, Bäst i motsatt kön

Ming-Bear She’s Got The Look SE13295/2011 f 2010-12-16 röd långhår e Conneseur’s Donricardo S49885/2004 u Enjoyment Circle Of Life S35386/2006 Uppf Birgitta Langborg, Åby Äg Annika Johansson, Bålsta
Deltog ej

Nickelodeons La Boheme SE64782/2010 f 2010-10-13 röd långhår e Hary-Ming Virgil Velvet S16580/2009 u Chowhill’s Gomenasai S63109/2007 Uppf Carina och Jan Remsöbo, Ockelbo Äg Agnetha Ahlgren c/o Carina Remsöbo, Ockelbo
Very Good

Öppen klass tikar
Chowhill’s Let Me Entertain You S65681/2009 f 2009-10-23 fawn korthår e Gurkans Med Glimten I Ögat S11033/2007 u Chowhill’s Mean Woman Blues S63107/2007 Uppf Monika Karlsson, Hedesunda Äg Jessica Björling Brännlund, Härnösand
Excellent 1, CK, 3-btkl, reserv-cert

Conneseur’s Isolde SE63911/2010 f 2010-10-16 röd långhår e Conneseur’s Donricardo S49885/2004 u Sihn-Jin’s Victoria S17987/2008 Uppf Claes Bergström, Örebro Äg Ulrika Allvar, Särö
Excellent 4, CK

Conneseur's Sweet Geisha S64324/2009 f 2009-10-13 röd långhår e NO UCh SE UCh Amcho Shadow Of Buddha S12516/98 u Sihn-Jin's Victoria S17987/2008 Uppf Claes Bergström, Örebro Äg Kirsten Secher, Ugglarp
Excellent 2, CK

Imperial Dream Of Linen And Lace SE27156/2011 f 2010-06-19 creme långhår e Rossy Elatus BEK092788 u Cantons Imperial Princess BEK092786 Uppf John LaFleur, Grekland Äg Solweig Jansson Olsén, Vansbro
Good

Ming-Bear Blow The Whistle SE13259/2010 f 2009-12-11 röd långhår e Ming-Bear Antique Bouquet S43154/2001 u Enjoyment Circle Of Life S35386/2006 Uppf Birgitta Langborg, Åby Äg Birgitta Langborg, Åby
Deltog ej

Minillas Di-Vah S41460/2008 f 2008-05-06 röd långhår e SE UCh VDH Ch Bei-Wei Botai DK00813/2006 u C.I.B SE UCh DK UCh Bidachows Graceful Gipsy S13198/2005 Uppf Margaretha Nilsson, Hammenhög Äg Åse Helland, Sorunda
Excellent 3, CK

Vriaslättens Unique Rouge SE35270/2010 f 2010-04-30 röd långhår e SE UCh Vriaslättens Stor Po S62292/2003 u Minillas Chan-Elle S37416/2007 Uppf Eva-Lena Lindgren, Västerås Äg Eva -Lena Lindgren, Västerås
Deltog ej

Championklass tikar
Long Feng Ah Kum S67231/2009 f 2009-10-31 svart långhår e Int UCh SL Ch Follower Del Fiume Giallo LOI02103133 u C.I.B Nord UCh Piuk Chow Missies Victoria Princess S15989/2007 Uppf Lene Shila Hedengran, Enköping Äg Lene Shila Hedengran, Enköping
Excellent 4, CK

DK UCh SE UCh Bidachows Irresistible Igucci DK22058/2005 f 2005-11-11 svart långhår e Bidachows Gentle Smooth Guy DK22038/2004 u Bidachows Bright Britny The Smooth DK02865/2002 Uppf Birgit Dammann, Danmark Äg Susanne Dammann, Danmark
Excellent 2, CK, 4-btkl

SE UCh Bidachows O’Lovely Othella DK22903/2008 f 2008-11-05 röd långhår e Nord UCh Orinell’s Ego Trip DK21188/2007 u SE UCh DK UCh Bidachows Irresistible Igucci DK22058/2005 Uppf Birgit Dammann, Danmark Äg Susanne Dammann, Danmark
Excellent 3, CK

SE UCh Gurkans Hör Och Häpna S14282/2008 f 2007-12-18 röd korthår e Mini-Torpets Frej S18532/2004 u SE UCh Gurkans En Krydda I Tillvaron S18757/2002 Uppf Jessica Björling Brännlund, Härnösand Äg Jessica Björling Brännlund, Härnösand
Excellent, CK

SE UCh Orinell’s Eternal Flame S17988/2008 f 2007-10-04 svart långhår e MultiCh Pei Fang Norwegian Creme DK13929/2003 u Int UCh DK UCh SE UCh Orinell’s Amy The Black Princess DK19350/2001 Uppf Mette Juhl Maj, Danmark Äg Claes Bergström, Örebro
Excellent, CK

C.I.B SE UCh SE V-10 SE V-11 WW-10 Pei Fang Penny Lane At Sherae S20150/2009 f 2008-10-25 röd långhår e Bon Triumph Magic Multi Music RKF1702235 u Nord UCh PL Ch Pei Fang Creme De La Creme N25070/04 Uppf Marianne och Brynjar Holmli, Norge Äg Lene Shila Hedengran/ S. Chinnery, Enköping
Excellent 1, CK, 2-btkl

Veteranklass tikar
Nord VV-11 SE UCh SE V-05 Gurkans En Krydda I Tillvaron S18757/2002 f 2002-02-01 röd korthår e SE UCh NO UCh Pei Fang Millenium N23658/99 u Gurkans Rött Är Sött S41037/98 Uppf Jessica Björling Brännlund, Härnösand Äg Jessica Björling Brännlund, Härnösand
Excellent 1, CK, Bästa Veteran

FI UCh SE UCh Nickelodeons Lady Galadriel Of Lori S63610/2003 f 2003-11-03 creme korthår e Chowhill’s Let’s Do It Again S25061/99 u Nickelodeons Ima Patch S18294/2002 Uppf Carina och Jan Remsöbo, Ockelbo Äg Monika Karlsson, Hedesunda
Excellent 2, CK

Uppfödarklass
Klicka på bilderna för att se dem större


Bidachows kennel Uppf Birgit Dammann, Danmark
1 HP, Bästa grupp


Conneseur's kennel
Uppf Claes Bergström, Örebro
2 HP

Klubbmästare, BIR
Ch Di Ka Tchou Zung Tzung Le
Bästa hane-2, cert
Long Feng Captain Jack Sparrow
Bästa hane-3, r-cert
Medis Drim Fabian
Bästa hane-4
Bidachows Amazing Avitchi
Bäst i motsatt kön, cert
Densol's Star Amor Cherie's Love
Bästa tik-2
Ch Pei Fang Penny Lane at Sherae
Bästa tik-3, r-cert
Chowhill's Let Me Entertain You
Bästa tik-4
Ch Bidachows Irresistible Igucci
© Chow Chow Ringen 1999-2009 | Design: Jessling Original & Layout | Optimerad för skärmupplösning 1024 x 768 pixlar | Webmaster