Klubbmästerskapet 2016
Vilsta Sporthotell, Eskilstuna 7 maj 2016
Domare: Mette Juhl Maj, Danmark


Valpklass 4-6 mån tikar

Conneseur's Lady SybilSE57895/2015 f 2015-11-14 röd långhår e Ch Long Feng Linus Caldwell SE32448/2013 u Conneseur's Lady Grizzly SE43284/2013 Uppf Claes Bergström, Örebro Äg Claes Bergström, Örebro
1 valpkl, HP, BIR-valp 4-6 mån, BIS-2 valp

Valpklass 6-9 mån hanar
Piuk Chow A Paradise Of Happiness DK17184/2015 f 2015-10-01 röd långhår e Ch Zorro Lietuvos Liutas LSVK CC1155/06 u Ch Piuk Chow Plenty Of Christmas Candy DK00483/2012 Uppf Michael och Susanne Lunau, Danmark Äg Michael och Susanne Lunau, Danmark
1 valpkl, HP, BIR-valp 6-9 mån, BIS-valp

Valpklass 6-9 mån tikar

Aspsjöns Geisha SE54951/2015 f 2015-09-30 creme långhår e Ch Long Feng Captain Jack Sparrow SE40317/2011 u Chow-Yap's Harmony In Blue SE45654/2012 Uppf Eva-Lena Olsson, Torsby Äg Eva-Lena Olsson, Torsby
3 valpkl

Aspsjöns Grace SE54952/2015 f 2015-09-30 svart långhår e Ch Long Feng Captain Jack Sparrow SE40317/2011 u Chow-Yap's Harmony In Blue SE45654/2012 Uppf Eva-Lena Olsson, Torsby Äg Lena Landström, Älvkarleby
2 valpkl

Conneseur's X-Vaganza SE54348/2015 f 2015-09-27 röd långhår e Ch Conneseur's Polar Bear SE43286/2013 u Conneseur's Julia SE63913/2010 Uppf Claes Bergström, Örebro Äg Claes Bergström, Örebro
Deltager ej

Nellwood's Nice Surprice SE55709/2015 f 2015-10-24 svart korthår e Forsure First Step To Glory SE11037/2014 u Boogie Woogie From Chowheaven SE16162/2015 Uppf Annika Persson, Hörnefors Äg Anna-Lena Karlsson, Nyhammar
Deltager ej

Pei Fang Make It So SE58483/2015 f 2015-09-24 röd långhår e Bon Triumph El Dorado Kaksen Yngve RKF3947203 u Pei Fang She Is Born With It NO58215/10 Uppf Marianne och Brynjar Holmli, Norge Äg Margaretha Nilsson, Hammenhög
Deltager ej

Pyatyi Element Romashka SE10813/2016 f 2015-08-15 creme korthår e Mi-Pao's Canadioan Surprise RKF2876108 u Fantasy Style Latrissia RKF3252303 Uppf Elena Pavlova, Ryssland Äg Monika Karlsson och Åse Helland, Sorunda
1 valpkl, HP, BIM-valp 6-9 mån

BIR-valp 6-9 mån Piuk Chow A Paradise Of Happiness och BIM-valp 6-9 mån Pyatyi Element Romashka.
Till höger BIS-valpen Piuk Chow A Paradise Of Happiness och till vänster BIS-2-valpen Conneseur's Lady Sybil.


Juniorklass hanar

Amcho Newton SE13442/2015 f 2014-12-17 röd långhår e Ming-Bear Andy Pandy SE13735/2012 u Ch Conneseur's Sweet Geisha S64324/2009 Uppf Kirsten Secher, Ugglarp Äg Christina Windh, Sköllersta
Very Good 2

Amcho Osian SE36884/2015 f 2015-05-30 svart långhår e Ming-Bear Andy Pandy SE13735/2012 u Conneseur's Black Zorba SE59374/2011 Uppf Kirsten Secher, Ugglarp Äg Claes Bergström, Örebro
Very Good 3

Miata's True Blue Millionaire SE29369/2015 f 2015-04-06 blå långhår e Ch Long Feng Linus Caldwell SE32448/2013 u Commitment's Lady Million SE60411/2011 Uppf Sara Axelsson, Sifferbo Äg Sara Axelsson, Sifferbo
Cannot be judged (KEP)

Nellwood's Lord Laphroaig SE28571/2015 f 2015-04-07 svart långhår e Forsure First Step To Glory SE11037/2014 u Nellwood's Hope SE39492/2012 Uppf Annika Persson, Hörnefors Äg Anna-Lena Karlsson och Åse Helland, Sorunda
Very Good 1

Unghundsklass hanar

Figo DK17434/2014 f 2014-09-22 röd långhår e Ch Orinell's Ego Trip DK21188/2007 u Bidachows Wonderful Valentina DK19348/2012 Uppf Susanne Dammann, Danmark Äg Susanne Dammann, Danmark
Deltager ej

Nord JV-15 Nord V-15 Piuk Chow Paradise A Place On Earth K18501/2014 f 2014-10-27 röd långhår e Ch Piuk Chow Possesses Black Passion DK17415/2010 u Piuk Chow Plenty Of Christmas Candy DK00483/2012 Uppf Michael och Susanne Lunau, Danmark Äg Michael och Susanne Lunau, Danmark
Excellent 1, CK, 1-bhkl, cert, Bäst i Rasen, KLUBBMÄSTARE

Öppen klass hanar

Commitment's Racing Red SE18034/2014 f 2014-01-30 röd långhår e Ch Commitment's Only The Brave SE60406/2011 u Beleza's Chow Chow Smooth Emilia SE13165/2012 Uppf Anna-Lena Karlsson, Nyhammar Äg Bodil Persson, Runhällen
Cannot be judged (KEP)

Conneseur's Tobermory SE17278/2013 f 2013-01-20 röd långhår e Imperial Dream Of Black Ninja SE26059/2011 u Conneseur's Julia SE63913/2010 Uppf Claes Bergström, Örebro Äg Katariina Palo Franzén, Sollentuna
Excellent 2, CK

Forsure First Step To Glory SE11037/2014 f 2013-11-01 svart långhår e Honiland Bittersweet Black FI28147/12 u Yönhaltijain Karadon Lahja FIN58445/07 Uppf Kristiina Laitinen, Finland Äg Annika Persson, Hörnefors Specialtecken C
Excellent 1, CK, reserv-cert

Memus Wu Tao Tzu SE58720/2012 f 2012-11-11 röd långhår e Fun-Hai's Teddy SE29926/2010 u Ch Conneseur's Lady Liquorice SE11915/2011 Uppf Mia Thenander, Svenljunga Äg Mia Thenander, Svenljunga
Very Good 3

Championklass hanar

Nord JV-11 SE UCh Bidachows Amazing Armani DK01883/2011 f 2011-01-11 svart långhår e Ch Orinell's Ego Trip DK21188/2007 u Ch Bidachows Irresistible Igucci DK22058/2005 Uppf Birgit Dammann, Danmark Äg Susanne Dammann, Danmark
Deltager ej

C.I.B DK UCh NO UCh SE UCh FI UCh DEVDH DEBDSG13 SE V-13 SE V-14-15 NO V-14-15 Long Feng Captain Jack Sparrow SE40317/2011 f 2011-05-06 svart långhår e Ch Chowmania Cherie's Cinnemax AKCNM94128402 u Ch Piuk Chow Missies Victoria Princess S15989/2007 Uppf Lene Shila Hedengran, Enköping Äg Lene Shila Hedengran, Enköping
Excellent 1, CK, 2-bhkl

SE UCh NO UCh Long Feng Linus Caldwell SE32448/2013 f 2013-04-06 röd långhår e Ch Long Feng Captain Jack Sparrow SE40317/2011 u Ch Pei Fang Penny Lane At Sherae S20150/2009 Uppf Lene Shila Hedengran, Enköping Äg Charlotta Andersson, Uppsala
Very Good 3

SE UCh Minillas James Bond SE11789/2013 f 2012-12-07 röd långhår u Ch Orinell's Ego Trip DK21188/2007 u Ch Minillas Fanta-Ziah SE47195/2010 Uppf Margaretha Nilsson, Hammenhög Äg Elvy Åberg, Ockelbo
Excellent 2, CK, 3-bhkl

Veteranklass hanar

SE UCh NO UCh Eliksiirin Willi Wiikinki S13725/2008 f 2007-11-07 röd långhår e Ch Fullmoon Del Fiume Giallo FIN43686/02 u Rill Of The China's Joy FIN22044/06 Uppf Anne Launnonen, Finland Äg Lene Shila Hedengran, Enköping
Excellent 1, CK, 4-bhkl, BIS-veteran

Juniorklass tikar

Bon Triumph Ideality RKF4307292 f 2015-07-08 röd långhår e Ch Bon Triumph Gucci By Gucci RKF3741621 u Ch Chelsi Krem For Bon Triumf RKF3428894 Uppf M V Vekovischeva, Ryssland Äg Susanne Dammann, Danmark
Deltager ej

Chowhill's Shimmering Star SE20479/2015 f 2015-02-11 creme långhår e Ch Jowtrix Creme Creole S16410/93 u Nickelodeons I'Ll Got The Power SE59380/2011 Uppf Monika Karlsson, Hedesunda Äg Åse Helland, Sorunda
Very Good 4

Incipit Anna Bella SE52298/2015 f 2015-07-21 röd långhår e Ch Heart Mind Fire Dei Leoni Imperiali ROI11/110142 u Ch Incipit Revelation NO52543/11 Uppf Stella Sørlie, Norge Äg Claes Bergström, Örebro
Excellent 3

Miata's Blue Magic Million SE29372/2015 f 2015-04-06 blå långhår e Ch Long Feng Linus Caldwell SE32448/2013 u Commitment's Lady Million SE60411/2011 Uppf Sara Axelsson, Sifferbo Äg Sara Axelsson, Sifferbo
Excellent 1, CK, 1-btkl, cert, Bäst i motsatt kön

Nord JV-15 Xilla v H Bossche Front SE19082/2015 f 2014-12-01 röd korthår e Ch Miketilla Monte Carlo DK11086/11 u Ch Ploon v H Bossche Front NHSB2792662 Uppf Janneke Leunissen-Rooseboom, Nederländerna Äg Jessica Björling Brännlund, Härnösand
Excellent 2, CK, 3-btkl, reserv-cert

Unghundsklass tikar

NO JV-15 FI JV-15 He JV-15 Long Feng Alex Munday SE59478/2014 f 2014-10-31 svart långhår e Ch Long Feng Captain Jack Sparrow SE40317/2011 u Ch Pei Fang Penny Lane At Sherae S20150/2009 Uppf Lene Shila Hedengran, Enköping Äg Lene Shila Hedengran, Enköping
Very Good 1

Öppen klass tikar

Chow-Yap's Harmony In Blue SE45654/2012 f 2012-06-25 blå långhår e Ch Eliksiirin Willi Wiikinki S13725/2008 u Conneseur's Black Magic Women S66163/2009 Uppf Maggie Ronnerfors, Björklinge Äg Eva-Lena Olsson, Torsby Specialtecken C
Excellent 1, CK, 4-btkl

Chow-Yap's Indira SE39395/2013 f 2013-06-06 svart långhår e Ch Eliksiirin Willi Wiikinki S13725/2008 u Conneseur's Black Magic Women S66163/2009 Uppf Maggie Ronnerfors, Björklinge Äg Eva-Lena Olsson, Torsby
Very Good 3

Nord V-15 Commitment's Lady Million SE60411/2011 f 2011-10-25 svart långhår e Ch Rappabacken Baishan S64405/2008 u Black Gadget Of The Royal Club S67640/2007 Uppf Anna-Lena Karlsson, Nyhammar Äg Sara Axelsson, Sifferbo Specialtecken C
Excellent 2

Long Feng Dylan Sanders SE59479/2014 f 2014-10-31 röd långhår e Ch Long Feng Captain Jack Sparrow SE40317/2011 u Ch Pei Fang Penny Lane At Sherae S20150/2009 Uppf Lene Shila Hedengran, Enköping Äg Lene Shila Hedengran, Enköping
Deltager ej

Nellwood's Hope SE39492/2012 f 2012-06-04 creme långhår e Ch Rappabacken Baishan S64405/2008 u Riihikallion Jyvä SE58624/2010 Uppf Annika Persson, Hörnefors Äg Annika Persson, Hörnefors
Very Good

Nellwood's Izie Action SE37816/2013 f 2013-05-20 röd långhår e Ch Ikäneidon Huviretki S16698/2005 u Riihikallion Jyvä SE58624/2010 Uppf Annika Persson, Hörnefors Äg Helena Fagerström, Bullmark
Very Good 4

Championklass tikar

SE UCh Conneseur's Skrynklan Isabel SE43283/2013 f 2013-06-14 creme långhår e Ch Simauta Dess Spearmint S15317/2009 u Ch Conneseur's Letizia S51382/2008 Uppf Claes Bergström, Örebro Äg Anette Källbom, Finspång
Deltager ej

C.I.B SE UCh NO UCh Minillas Fanta-Ziah SE47195/2010 f 2010-06-15 fawn långhår e Ch Pei Fang Absolute Music S16217/2009 u Sumsai Silver Rose S22887/2008 Uppf Margaretha Nilsson, Hammenhög Äg Margaretha Nilsson, Hammenhög
Excellent 2

C.I.B Nord UCh SE V-10-11 SE V-15 WW-10 Pei Fang Penny Lane At Sherae S20150/2009 f 2008-10-25 röd långhår e Bon Triumph Magic Multi Music RKF1702235 u Ch Pei Fang Creme De La Creme N25070/04 Uppf Marianne och Brynjar Holmli, Norge Äg Lene Shila Hedengran, Enköping
Excellent 1, CK, 2-btkl

Veteranklass tikar

Conneseur's Zelda S66172/2005 f 2005-10-18 fawn långhår e Ch Pei Fang Red Bazuka S36230/2004 u Amcho Chee'Rful Yambalaya S42708/97 Uppf Claes Bergström, Örebro Äg Åse Helland, Sorunda Specialtecken C
Excellent 1, CK, BIM-veteran

SE UCh Gurkans Hör Och Häpna S14282/2008 f 2007-12-18 röd korthår e Mini-Torpets Frej S18532/2004 u Ch Gurkans En Krydda I Tillvaron S18757/2002 Uppf Jessica Björling Brännlund, Härnösand Äg Jessica Björling Brännlund, Härnösand
Deltager ej

Minillas Di-Vah S41460/2008 f 2008-05-06 röd långhår e Ch Bei-Wei Botai DK00813/2006 u Ch Bidachows Graceful Gipsy S13198/2005 Uppf Margaretha Nilsson, Hammenhög Äg Åse Helland, Sorunda Specialtecken C
Very Good 2

Till höger Bästa Junior Miata's Blue Magic Million och till vänster bästa juniorhane Nellwood's Lord Laphroaig.
Till höger Bästa Unghund Piuk Chow Paradise A Place On Earth och till vänster bästa ungtik Long Feng Alex Munday.
Till vänster Bästa Veteran Ch Eliksiirin Willi Wiikinki och till höger bästa veterantik Conneseur's Zelda.

Klubbmästare, cert, BIR
Piuk Chow Paradise A Place On Earth
Bästa hane-2
Ch Long Feng Captain Jack Sparrow
Bästa hane-3
Ch Minillas James Bond
Bästa hane-4, r-cert
Ch Eliksiirin Willi Wiikinki
Bäst i motsatt kön, cert
Miata's Blue Magic Million
Bästa tik-2
Ch Pei Fang Penny Lane At Sherae
Bästa tik-3, r-cert
Xilla v H Bossche Front
Bästa tik-4
Chow-Yap's Harmony In Blue
© Chow Chow Ringen 1999-2009 | Design: Jessling Original & Layout | Optimerad för skärmupplösning 1024 x 768 pixlar | Webmaster